domů Mapa stránek

RSS Mapa stránek Domů
jazyk: cz | eng
Domů / Publikace / Zdeněk Beran Elevace

Zdeněk Beran Elevace

Elevation

Zdeněk Beran Elevace
Autor: Barbora Kundračíková (ed.)
Kategorie:Publikace, Výtvarné umění, Osobnosti a osudy, Umění
Jazyk: česky a anglicky
Překlad: David Gaul, Barbora Kundračíková, Ondřej Molnár
Počet stran: 288
Vazba: vázaná
ISBN: 978-80-7437-415-9
EAN: 9788074374159
Datum vydání: 2024
Číslo vydání: 1.
Doporučená MOC: 1280 Kč
Rozměry: 20 x 26 cm
koupit v e-shopu
Anotace

Monografická publikace je věnované jednomu z nejkomplexnějších středoevropských uměleckých environmentů - Rehabilitačnímu oddělení Dr. Dr. českého malíře a vizuálního umělce Zdeňka Berana (1937-2014). 
Vychází v roce výročí jeho úmrtí a prezentuje jej jako umělce výlučné estetiky, pevně usazeného v lokálních souvislostech, v bipolárním rozdělení světa, normalizačním zmaru a na neoficiální umělecké scéně. 
Především jej však zasazuje do těch globálních, přičemž naznačuje sílu jeho imaginace, intelektu i uměleckého odhodlání. 
Jako řada jeho přátel či kolegů, také Beran přišel vzhledem k socio-politickým okolnostem o možnost účastnit se diskusí na rodícím se transnacionálím poli současného umění - nepřišel však o možnost klást a zodpovídat podstatné otázky. 
Monografie, která pojímá reinstalaci environmentu v prostorách Muzea umění Olomouc (2024), zahrnuje původní texty českých historiků umění Jana Kříže, Jindřicha Chalupeckého či Petra Wittlicha i aktuální studie Kennetha Haye a Barbory Kundračíkové. 
Doprovází ji konzervátorské a restaurátorské zprávy (Národní galerie Praha, Muzeum umění Olomouc), autorské reflexe spoluautorek výstavy, architektky Barbory Bělunkové a světelné designerky Pavly Beranové.

Ve spolupráci s Muzeem umění Olomouc