domů Mapa stránek

RSS Mapa stránek Domů
jazyk: cz | eng
Domů / Publikace / Tak mnoho, tak málo / So Much, So Little

Tak mnoho, tak málo / So Much, So Little

Fotografie z let, kdy se tak mnoho muselo a tak málo smělo

Tak mnoho, tak málo / So Much, So Little
Autor: Vladimír Birgus
Kategorie:Publikace, Fotografie, Výstavní katalogy, Umění
Jazyk: česky a anglicky
Překlad: Derek Paton
Počet stran: 88
Vazba: pevná
ISBN: 978-80-7437-295-7
EAN: 9788074372957
Datum vydání: 2019
Číslo vydání: 1.
Doporučená MOC: 490 Kč
Rozměry: 28 x 24 cm
koupit v e-shopu
Anotace

Mnohdy dosud nepublikované syrové fotografie Vladimíra Birguse ukazují život v československých městech, ale i v Moskvě, Varšavě, Tallinu, Rize, Sofii a dalších metropolích sovětských satelitů v 70. a 80. letech. S ironickým odstupem a výrazně subjektivním zobrazením ukazují tehdejší devastaci prostředí i lidí, kontrast mezi optimisticky laděnou komunistickou propagandou a neutěšenou realitou i mezi oficiálním a soukromým světem. Kurátor fotografické sbírky Uměleckoprůmyslového muzea v Praze Jan Mlčoch o nich napsal: „Nejsou prvoplánově politické, zachycují vratké bloudící postavy, zamlklé a podmračené ženy v jejich pachtění po zboží, kterého není dost nebo není vůbec. Města byla chátrajícími kulisami (zdánlivě) nezvratitelných lidských osudů. Černobílé fotografie se svojí škálou šedí dokonale vystihují neměnnost dní a nocí.“ Kniha vychází s textem sociologa Jiřího Siostrzonka.

Vladimír Birgus je fotograf, kurátor, historik fotografie a vysokoškolský profesor, dlouholetý vedoucí Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. Jeho fotografie byly představeny na osmdesáti autorských výstavách a jsou zastoupeny v mnoha sbírkách (například Uměleckoprůmyslové muzeumv Praze, Moravská galerie v Brně, Muzeu umění Olomouc, Slovenská národní galerie v Bratislavě, Slezské muzeum v Katovicích, Museum of Fine Arts Houston, Tokyo Photographic Art Museum).

Je autorem a spoluautorem šedesáti pěti knih včetně Česká fotografická avantgarda 1918–1948 (Praha a Stuttgart, 1999; Cambridge, Mass., a Londýn, 2002), František Drtikol, (Praha, 2000), Jaroslav Rössler – Czech Avant-Garde Photographer (Cambridge, Mass., a Londýn, 2004), Česká fotografie 20. století (Praha, 2010) a The Intimate World of Josef Sudek (Ottawa a Paříž, 2016).