domů Mapa stránek

RSS Mapa stránek Domů
jazyk: cz | eng
Domů / Publikace / Slovo v prostoru

Slovo v prostoru

Scénické řešení a divácký prožitek dramatu

Slovo v prostoru
Autor: Štěpán Pácl
Kategorie:Publikace, Divadlo
Jazyk: česky
Počet stran: 196
Vazba: brožovaná
ISBN: 978-80-7437-170-7
EAN: 9788074371707
Datum vydání: 2015
Číslo vydání: 1.
Doporučená MOC: 240 Kč
Rozměry: 24 x 17 cm
koupit v e-shopu
Anotace

Tato kniha se věnuje šesti inscenacím, na jejichž vzniku se autor podílel jako režisér. Jde o reflexi čtyř inscenací her českých autorů: 

Konce masopustu Josefa Topola, Krvavých křtin J. K. Tyla, Periferie Františka Langera, Z prachu hvězd Lenky Lagronové, a dvou her autorů zahraničních: 

Ivanova od A. P. Čechova a Calderónova Vytrvalého prince. Štěpán Pácl, jeden z nejpozoruhodnějších českých režisérů mladší generace, zkoumá vztah vnitřního tématu dramatikova textu a scénického řešení, které určuje způsob divácké recepce. Na základě scénického řešení – tedy toho, co divák vidí a slyší ze scény – vzniká v divákově mysli obraz, jehož vnímání je vždy spojené s interpretací. Inscenace zajišťuje pro vytvoření takového obrazu závazné podmínky. V knize jde o zkoumání takových podmínek
souvisejících s konkrétním scénickým řešením. Otázku, jak takové scénické řešení vzniká z podnětu inscenovaného dramatu a v souhlasu s ním, zodpovídá autor na základě popisu vlastních zkušeností ze spolupráce na jmenovaných inscenacích s různými hereckými ansámbly v rozdílných divadelních prostorech.

Edice Disk Velká řada - svazek 33.
Připravil Výzkumný ústav dramatické a scénické tvorby Divadelní fakulty AMU