domů Mapa stránek

RSS Mapa stránek Domů
jazyk: cz | eng
Domů / Publikace / Rusové ... / Russians ...

Rusové ... / Russians ...

Jejich ikony a touhy / Their Icons and Desires

Rusové ... / Russians ...
Autor: Dana Kyndrová
Kategorie:Publikace, Fotografie, Umění
Jazyk: česky, anglicky a rusky
Počet stran: 300
Vazba: pevná vazba
ISBN: 978-80-7437-164-6
EAN: 9788074371646
Datum vydání: 2015
Číslo vydání: 1.
Doporučená MOC: 1490 Kč
Rozměry: 29 x 30 cm
koupit v e-shopu
Anotace

Kniha představuje určitý esej o životě ruského národa, kterému se přední česká humanistická fotografka věnovala téměř 40 let. Pohled na národ, který má potřebu ikon, svatých či politických. Renesance pravoslaví po odvržení komunistické ideologie. Ruský mesianismus, patos i velikášství. První část knihy je věnována období Sovětského svazu, nicméně stěžejní část tvoří fotografie ze současného Ruska, kdy se po rozpadu sovětského impéria Rusům opět navrací národní sebevědomí. 
Kniha obsahuje 230 fotografií a detailní popisky s vysvětlením reálií na konci knihy.

Úvodní text Jefim Fištejn.

Recenze

DANA KYNDROVÁ: OBNAŽENÍ RUSKÉ DUŠE?

Josef Moucha, FOTO, 1.12.2015

(...) U starších generací je názor na Rusy daný dekádami přítomnosti okupačních vojsk, koloniálním vazalstvím a vnucenou znalostí azbuky. Přesto snímky Dany Kyndrové nesuplují symboliku odplaty a nepídí se po sarkasmech. Autorku ostatně zajímají obecné lidské hodnoty, jež se konkrétní době a prostředí tolik nepřizpůsobují. „Fotografie je o životě,“ podotýká, „ale život není o fotografii.“ Rusové Dany Kyndrové nevyznívají coby netypičtí podivíni. Naopak, nedílně se zařazují mezi její ostatní dokumentární projekty, úspěšně završené knihami. Zvláště se doplňují s publikací Rituály normalizace, Československo 70.–80. let (2011). Komunismus vlastně nebyl revoluční tolik, jak se tvářil. Vždyť nové, rádoby světové náboženství utvářel podle osvědčených vzorců. Nadpis Rusové... jejich ikony a touhy rezonuje právě ozvěnou tohoto dědictví. Pověstmi obestřeného ducha Rusi lze ovšem zahlédnout jen nepřímo. Osobní poznatky fotografky přesto nepostrádají kýžený přesah.

 

Fotografická esej o velkém ruském národě

 Jan Šída, NOVINKY.CZ, 27.8.2015

Kniha fotografky Dany Kyndrové Rusové… jejich ikony a touhy je obrazové ohlédnutí za téměř čtyřicetiletým vztahem velké země a malé české turistky. Tvůrkyně totiž poprvé navštívila tehdejší Sovětský svaz jako návštěvník z Československa se starým aparátem Canon. (...) Kyndrová je pozorná pozorovatelka, chápe genia loci široširé Rusi a je schopná ho zachytit v mnoha fotografických formách. Umí zobrazit obyčejný životní příběh toho kterého člověka i osudové milníky celého státu. Nechce vytvořit za každou cenu šokující momentky toho hrozného východního medvěda ani netouží ukázat rusofilsky romantické zátiší mužiků mezi břízkami.


Když mě to do Ruska prostě táhne

Josef Chuchma, LIDOVÉ NOVINY, 25.7.2015
Fotografka Dana Kyndrová si v roce svých šedesátin "nadělila" největší knihu svého dosavadního života, svazek Rusové... Jejich ikony a touhy. Zúročila v ní bezmála čtyři desetiletí svých cest nejprve do Sovětského svazu, později do Ruska. (...) Tu vnitřní sounáležitost mezi epochami, to převažující "nezapadnictví" velké ruské země, tu víru v ruský duchovní celek a nevíru sebe sama coby individualitu u fotek Dany Kyndrové nelze nevysledovat. I tohle je třeba autorce přičíst k dobru: v české fotografii se dosud v takovém rozsahu a s takovým výsledkem nepokusil o portrét cizí země a jiného národa.