domů Mapa stránek

RSS Mapa stránek Domů
jazyk: cz | eng
Domů / Publikace / Rostislav Vaněk

Rostislav Vaněk

Graphic Design/Type Design

Rostislav Vaněk
Autor: Rostislav Vaněk
Kategorie:Publikace, Výtvarné umění, Design, Výstavní katalogy, Umění
Jazyk: česky a anglicky
Překlad: Barbora Greplová & Jane White
Počet stran: 440
Vazba: brožovaná
ISBN: 978-80-7437-136-3
EAN: 9788074371363
Datum vydání: 2014
Číslo vydání: 1.
Doporučená MOC: 850 Kč
koupit v e-shopu
Anotace

Publikace shrnuje padesátiletou činnost předního českého grafického designéra a typografa a vedoucího ateliéru Grafického designu a vizuání komunikace Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.
Kniha je řazena chronologicky a ukazuje autorovy práce do školních let, přes celou řadu plakátů a tiskovin pro kulturní akce, až k velkým projektům začátku 21. století.
Je zde dokumentována jeho úzká spolupráce s Bienále Brno, významnou mezinárodní přehlídkou grafického designu. V publikaci jsou otištěny Vaňkovy významné projekty, jako vizuální styl pražského metra, Československé obchodní banky i jeho podíl na vizuálním stylu Československých aerolinií. Řada knižních titulů dokumentuje Vaňkův přínos této oblasti. Je autorem grafického řešení stovek knih pro přední česká nakladatelství. Publikace dokumentuje i jeho známkovou tvorbu.
Druhá část otiskuje jeho práce na tvorbě tiskových abeced, kterým se věnuje posledních deset let. Jsou zde zastoupena všechna jeho písma, jejich praktické ukázky, i skici dalších záměrů písmolijny Signature. Kniha vychází v době konání jeho výstavy na Bienále Brno 2014, kde představí svoji 50letou tvorbu.

Texty | Texts Jiří Šetlík, Jan Solpera, Karel Haloun, Alan Záruba, Iva Knobloch, Milena Klasová
Recenze

Rostislav Vaněk: Práce z let 1964-2014

Kateřina Šlaufová, CZECHDESIGN.CZ, 26.1.2016
(...) Název knihy Rostislav Vaněk: Graphic Design/Type Design s podtitulem Práce z let 1964-2014 jasně definuje, o co se jedná - padesát let práce významného designéra v publikaci, na které se autor sám graficky podílel. Již letmý pohled na knihu prozrazuje jeho přístup k práci a grafický výraz: čtvercový formát, 420 stran, černá barva, geometrické písmo, minimum informací a na střed zarovnaná šipka ze sady piktogramů pražské hromadné dopravy. Vaněk nezapře celoživotní spříznění s geometrií, střídmostí a funkčností. (...) Druhá část knihy otiskuje práce na tvorbě tiskových abeced pro písmolijnu Signature, které se poslední desetiletí Vaněk věnuje. V tvorbě písma pak zejména promlouvá autorova dlouholetá praxe, preciznost a systematičnost. Navíc odkrývá ještě jednu velmi pozitivní věc – a to, že Rostislav Vaněk ještě neztratil nic ze svého pracovního nadšení a energie a že kniha není poohlédnutím za jeho celoživotní tvorbou, nýbrž jen zastávkou na ještě zdaleka nekončící cestě.