domů Mapa stránek

RSS Mapa stránek Domů
jazyk: cz | eng
Domů / Publikace / Pohledy z okna mého bytu

Pohledy z okna mého bytu

Views from the Window of my Flat

Pohledy z okna mého bytu
Autor: Jiří Hanke
Kategorie:Publikace, Fotografie, Umění
Jazyk: česky a anglicky
Překlad: Stephan von Pohl
Počet stran: 192
Vazba: pevná vazba
ISBN: 978-80-7437-110-3
EAN: 9788074371103
Datum vydání: 2013
Číslo vydání: 1.
Doporučená MOC: 590 Kč
Rozměry: 16 x 23 cm
koupit v e-shopu
Anotace

V rozsáhlém časosběrném projektu Pohledy z okna mého bytu (1981-2003) vytvořil fotograf a galerista Jiří Hanke jeden z legendárních souborů české fotografie. Na příkladu „osudu“ jedné z mnoha ulic Kladna jedinečným způsobem zachytil období normalizace i následných transformačních devadesátých let. Především ale osobitě zúročil možnosti fotografie, tematizoval fenomén času a přinesl ojedinělou výpověď o každodenních momentech, ve kterých se koncentroval ubíhající čas.

Recenze

V Kladně leží skoro celý svět

Josef Chuchma, LIDOVÉ NOVINY, 31.1.2014

(...) Obsahuje v dosud nejúplnější a lze říci, že i definitivní podobě Hankeho stěžejní cyklus, o němž se ví i za hranicemi České republiky. Jeho princip je téměř geniálně jednoduchý: fotograf zaznamenával z okna svého bytu, co se děje na té obyčejné ulici pod ním. Koncept s dokumentem a "obsah" s "formou" zde utvořily jedinečnou slitinu. Podoba ulice se mění spolu s ročními obdobími i s proměnami historickými. Někdy Hanke zaznamenal drobnou událost (včetně rvačky, bouračky, demonstrace, bezvládného těla muže na silnici), někdy světelnou náladu, někdy hravou či graficky výraznou konstelaci předmětů a lidí. Snímky ponechal v plném formátu, ke každému připsal dataci. V této edici "poslední ruky" (před dvaceti lety vyšel daleko skromnější, průběžný výbor z tohoto cyklu) autor zachoval chronologičnost záběrů, přestože to místy přináší mírné vizuální zmonotónění toku. Ale tak prostě šel čas; to se dá akceptovat. Kromě úvodní analýzy Hankeho metody z pera editora knihy Tomáše Pospěcha se na konci svazku nalézá výběr z textů, jež o cyklu v minulosti vyšly. Kniha je to prostě důkladná a hodná onoho díla!

 

Hanke to viděl jinak než Sudek. Dokument Pohledy z okna mého bytu vyšel knižně

Helena Kardová, IHNED.CZ, 10.2.2014
(...) Ty nejlepší záběry vydalo nakladatelství Kant ve formě vizuálního deníku, který Hankeho dokumentární soubor poprvé ukazuje v plné šíři. Editor publikace Tomáš Pospěch vybíral nejzajímavější obrazy doby z autorových negativů, a do knihy se tak dostaly i dříve nezvětšené snímky.(...) Pohledy z okna mého bytu jsou Hankeho nejrozsáhlejším projektem. Ačkoliv se podobným tématem zabývaly fotografické legendy André Kertész či Josef Sudek, Hanke se na počátku osmdesátých let dokázal dívat jinak. Při fotografování z horního patra se skutečně povznesl nad tíživou dobu i pěnu dní.