domů Mapa stránek

RSS Mapa stránek Domů
jazyk: cz | eng
Domů / Publikace / Modelový dům Arnoštka Roubíčková

Modelový dům Arnoštka Roubíčková

Praha 1909-1943

Modelový dům Arnoštka Roubíčková
Autor: Eva Uchalová (ed.)
Kategorie:Publikace, Výtvarné umění, Design, Osobnosti a osudy, Umění
Jazyk: česky
Počet stran: 280
Vazba: brožovaná
ISBN: 978-80-7437-221-6
Datum vydání: 2016
Číslo vydání: 1.
Doporučená MOC: 440 Kč
Rozměry: 18 x 21 cm
koupit v e-shopu
Anotace

Krejčovský závod Arnoštky Roubíčkové, činný v letech 1909 – 1943, patřil mezi nejvýznamnější pražské módní salony; největší slávu zažil v období stylu art deco, ale kvalitní úroveň si zachoval až do svého zániku za německé okupace. Studie historičky umění a dlouholeté kurátorky sbírky textilu a módy Uměleckoprůmyslového musea v Praze Evy Uchalové je založena na archivních materiálech, dobovém tisku i na údajích pamětníků a doplněna bohatou obrazovou dokumentací tvorby salonu. 
Pro přiblížení dobového kontextu jsou ke studii připojeny vzpomínky Heleny Mautnerové – dcery Arnoštky Roubíčkové – vydané jejími dětmi Nelly Urbachovou a Willy Mautnerem ve Washingtonu, D. C., v roce 1996. Poutavě líčí život v multikulturní Praze, rozvoj modelového domu i průběh integrace její rodiny v USA v době, kdy její další příbuzní ve střední Evropě umírali v plynových komorách. 
Propojení obou částí publikace nabízí čtenářům plastický obraz osudů pražské židovské rodiny i možnost hlouběji nahlédnout do historie pražské módní tvorby.