domů Mapa stránek

RSS Mapa stránek Domů
jazyk: cz | eng
Domů / Publikace / Miroslav Machotka

Miroslav Machotka

Fotografie / Photographs

Miroslav Machotka
Autor: Antonín Dufek, Miroslav Machotka
Kategorie:Publikace, Fotografie, Umění
Jazyk: česky a anglicky
Překlad: Derek Paton
Počet stran: 120
Vazba: pevná vazba
ISBN: 978-80-7437-153-0
EAN: 9788074371530
Datum vydání: 2015
Číslo vydání: 1.
Doporučená MOC: 450 Kč
Rozměry: 21 x 23 cm
koupit v e-shopu
Anotace

Miroslav Machotka je svébytnou osobností české fotogragrafie, jehož dílo představuje zcela jedinečný a objevný přístup k fotografickému vyjádření. Vybraný soubor černobílých fotografií, které vznikají analogovovým procesem, reprezentuje jeho práci ze širokého období posledních čtyřiceti let. Přesto je ucelený a jednotlivé fotografie spojují vnitřní vazby.

Autor, bez jakékoliv vnější nebo formální manipulace, pouze výběrem místa, objektů, světla, času a vizuálním spojováním prvků fotografovaného světa své záběry více méně vytváří, v jistém smyslu podobně jako malíř konstruuje abstraktní obraz. Každá fotografie je pak individuálním dílem, které reflektuje nejen podobu městské civilizace, ale rezonuje i autorovy vnitřní pocity, s nimiž konfrontuje každodennost, banalitu i materialismus svého okolí. Divák se ocitá na prahu důvěrně známého světa, ten je však zpochybněn a znovu otevřen pro jeho vlastní fantazii.

Recenze

Krach vyvolávače ženské krásy a triumf pozorného pozorovatele

Josef Chuchma, LIDOVÉ NOVINY, 31.1.2015
(...) Jejich povaha a kvalita ovšem není pouze výtvarná, nýbrž také existenciální a svého druhu apelativní. Opuštěnost a oproštěnost oněch scenerií, jejichž prvky není vždy jednoduché rozluštit, neboť autor ukazuje věci vpravdě jinak, v překvapivých souvislostech a z nezvyklých úhlů, je dokumentací stop, které městskou krajinou a vměstské krajině po sobě zanecháváme a jejichž vizualita, když věcem odebereme jejich funkčnost a ony zůstanou jen samy o sobě, se svou vizualitou, je studená, svírající, zároveň i bezbranná a smutně nevinná. V těchto pouličních nálezech je Machotka v kontextu české fotografie jedinečný a jeho dílo je stejně aktuální, jako bylo aktuální třeba před třiceti lety, přestože nadále exponuje na film, fotky ručně zvětšuje v temné komoře a s obrazem postprodukčně nemanipuluje. Klade dnes v umění tak frekventované otázky po povaze zobrazování. Jenže zůstane-li se u toho, bývá to skoro vždy málo. Machotka činí víc: ptá se i po povaze existence!