domů Mapa stránek

RSS Mapa stránek Domů
jazyk: cz | eng
Domů / Publikace / Kolíbal - Diviš - Písařík - Štědrý

Kolíbal - Diviš - Písařík - Štědrý

Rozpravy s geometrií / Discourses on Geometry

Kolíbal - Diviš - Písařík - Štědrý
Autor: Zdeněk Freisleben, Jiří Přibáň, Jaroslav Nešetřil, Ivan P. Muchka
Kategorie:Publikace, Výtvarné umění, Výstavní katalogy, Eseje a úvahy, Umění
Jazyk: česky a anglicky
Překlad: Stephan von Pohl
Počet stran: 98
Vazba: pevná vazba
ISBN: 978-80-7437-149-3
EAN: 9788074371493
Datum vydání: 2014
Číslo vydání: 1.
Doporučená MOC: 590 Kč
Rozměry: 28 x 24 cm
koupit v e-shopu
Anotace

Reprezentativní katalog, který je záznamem výstavy „Kolíbal, Diviš, Písařík, Štědrý – Rozpravy s geometrií,“ konané v letohrádku Hvězda.

Jde o srovnání výtvarného projevu čtveřice současných uměleckých osobností konfrontovaných s renesanční architektonickou památkou. V této souvislosti se tak představuje dílo Stanislava Kolíbala, jehož výjimečnost vytvořila v kontextu českého výtvarného umění nový kánon, který obsahuje základní stavební prvky geometrických tvarů. Kontrapunktem ke Kolíbalově klasicky disciplinovanému výrazu je barevnost a abstraktní „ruční geometrie“ energických kompozic Stanislava Diviše a jeho volné citace architektonických prvků. Autorem nedisciplinované abstrakce skládané z nejobyčejnějších a často již použitých předmětů je Petr Písařík. Využívá estetických kánonů modernistické tradice v nových variantách a uměleckých vyjádřeních. Nejmladším z autorů je Karel Štědrý, který konfrontuje již vyzkoušené výtvarné postupy a možnosti transformace geometrických tvarů a forem a tím jim dává nové významy.

Publikace „Kolíbal, Diviš, Písařík, Štědrý – Rozpravy s geometrií“ vychází s průvodními texty kurátora výstavy Zdeňka Freislebena, matematika Jaroslava Nešetřila, filozofa a sociologa Jiřího Přibáně a historika umění a architektury Ivana Prokopa Muchky.