domů Mapa stránek

RSS Mapa stránek Domů
jazyk: cz | eng
Domů / Publikace / Jaromír Funke Mezi konstrukcí a emocí

Jaromír Funke Mezi konstrukcí a emocí

Jaromír Funke Mezi konstrukcí a emocí
Autor: Antonín Dufek
Kategorie:Publikace, Fotografie, Umění, Dárkové publikace
Jazyk: česky
Počet stran: 276
Vazba: pevná vazba
ISBN: 978-80-7437-106-6
EAN: 9788074371066
Datum vydání: 2013
Číslo vydání: 1.
Doporučená MOC: 1750 Kč
Rozměry: 28 x 24 cm
koupit v e-shopu
Anotace

Jaromír Funke (1896-1945)patřil mezi novátory moderní fotografie, podobně jako Jaroslav Rössler, Man Ray, László Moholy-Nagy, Albert Renger-Patzsch, Alexander Rodčenko, Paul Strand, Edward Weston a další. Podobně jako oni se Funke - roku 1922 - vydal na cestu k abstrakci, která vyústila v jeho vlastním -ismu, "fotogenismu".

Reagoval také na kubismus a vytvořil vzorová díla nové věcnosti a konstruktivismu, stál nejblíž Bauhausu. V průběhu dvacátých let akceptoval jako jeden z prvních také iracionální směry, poetismus a surrealismus. Na Bretonově pojetí zázračného setkání založil po polovině třicátých let svoji „emoční fotografii“. Byl typickým všestranně vzdělaným intelektuálem své doby.
Součástí knihy je Antologie textů Jaromíra Funkeho.

Kniha přibližuje především logiku utváření a proměn Funkeho tvorby, zasazuje Funkeho dílo do kontextu evropské avantgardní fotografie a kultury. Prokazuje, že Funke patří k jejím průkopníkům.

Jde o první velkou monografii tohoto světově proslulého fotografa.
Na knize spolupracovala paní Miloslava Rupešová, dcera Jaromíra Funkeho.

Vyšla i anglická verze

Recenze

Jaromír Funke: Mezi konstrukcí a emocí

Tomáš Pospěch, UMĚNÍ, 18.11.2014
(...) Vydáním rozsáhlého katalogu k výstavě se nám dostává do rukou Dufkova suma poznání díla Jaromíra Funkeho. Jak úvodní studií, tak koncepcí monografie Dufek skvěle využívá u Funkeho mimořádného spojení role fotografa a teoretika, obrazu a textu. Rozsáhlá monografie představuje Jaromíra Funkeho jako zapáleného avantgardního fotografa, autora řady recenzí, teoretických textu a glos o fotografii a v neposlední řadě také jako pedagoga působícího na střední umělecké škole v Bratislavě a v Praze. Takto rozsáhou a precizní monografii by si zasloužily i další stěžejní osobnosti meziválečné avantgardy Eugen Wiškovský, Karel Kašpařík, Hugo Táborský a další.


Funkovské vyznání

Josef Moucha, LITERÁRNÍ NOVINY, 12.12.2013
(...) Antonínu Dufkovi, emeritnímu kurátorovi Moravské galerie v Brně, se nové nastudování Funkova poselství vydařilo. A to i přes to, že nepřišel s převratným objevem nebo novým výkladem tvůrčích výbojů. Může si ovšem gratulovat k obdivuhodné vstřícnosti Miloslavy Rupešové, vzorně opatrující otcovu fotografickou pozůstalost, a k velkorysosti Karla Kerlického, jehož nakladatelsví KANT oboru fotografie soustavně prospívá. Nyní vydáním natolik výpravného katalogu, že je vlastně nejkomplexnější Funkovou monografií. V pořadí páté knižní zpracování Funkeho díla je obsáhlé i po textové stránce. Alespoň příslovečná špice ledovce: poznámkový aparát čítá 141 odkazů. (...) Antonín Dufek tedy zúročil (nejen funkovskou) erudici, narůstající po desítky let.
 

Splacený dluh Funkemu

Vladimír Birgus, FOTOKULTURA, 1.11.2013
O tom, že Jaromír Funke (1896-1945) patří k nejvýznamnějším osobnostem české fotografie, není pochyb. Přestože však jeho dílu bylo věnování již několik publikací a katalogů, nic z toho nesplňovalo kritéria reprezentativní odborné monografie (...) Až nyní při příležitosti rozsáhlé Funkeho retrospektivy v Moravské galerii v Brně vychází kniha Jaromír Funke / Mezi konstrukcí a emocí, díky níž bude konečně splacen tento velký dluh české fotografické historiografie. Její autor Antonín Dufek na ní pracoval zhruba čtyřicet let.