domů Mapa stránek

RSS Mapa stránek Domů
jazyk: cz | eng
Domů / Publikace / Hledání Ameriky

Hledání Ameriky

In search of America

Hledání Ameriky
Autor: Jiří Hanke
Kategorie:Publikace, Fotografie, Umění
Jazyk: česky a anglicky
Překlad: Stephan von Pohl
Počet stran: 72
Vazba: pevná vazba
ISBN: 978-80-7437-139-4
EAN: 9788074371394
Datum vydání: 2014
Číslo vydání: 1.
Doporučená MOC: 350 Kč
Rozměry: 15 x 28 cm
koupit v e-shopu
Anotace

V USA jsem si více méně pro sebe zachytil zajímavá místa,“ vzpomíná Jiří Hanke. „Po návratu si moje žena všimla podobnosti mezi fotografií brány nad cestou do texaského ranče a silnicí vedoucí k dolu Nosek u Tuchlovic. Postupně vznikl soubor, který hledá tvarové a dějové podobnosti mezi českou a americkou krajinou.“ 

Ve dvojicích snímků fotograf nalézá spřízněnost strukturních obrysů krajin texaského venkova, Harlemu, Central Parku, Manhattanu, Long Islandu s Kladnem a prostorem středních Čech. Bytostný Středočech Hanke se v cyklu Hledání Ameriky ale stává Evropanem, do stavu spřízněnosti na kladenskou stranu povolává Basilej, Rujánu a bratislavskou Petržalku. Vytváří páry městských panoramat; parků; mostních konstrukcí a světa v jejich stínu, kde účel stavby ztrácí svůj smysl; newyorské Flatiron Building a jedné kladenské restaurace; nadčasové krásy českých i amerických koňských těl; paralelních prostorů pro reklamy, jejichž ikonické instalace, třeba na objednávku firmy Camel, kolonizují náš svět; aut, karavanů, maringotek, coby novodobé podoby naší nomádské samoty; vrakovišť; lidí z okraje – Ameriku reprezentují bezdomovci, na naší straně nastupují i důchodci-kutilové – a všichni jako by vypadli z jedné divadelní komedie. 

Recenze

Kladno nemusí být od New Yorku daleko

Josef Chuchma, LIDOVÉ NOVINY, 22.9.2014
(...) Nová publikace Hledání Ameriky je rovněž omezena na jeden autorův soubor, a přestože nedosahuje jedinečnosti "Okna", jde o dílo netuctové, mající čestné místo v autorově široce rozkročené tvorbě, jejímž častým znakem je kromě různé míry časosběrnosti také stavění lidí a prostředí do dvojic, nacházení otisků a podobností. Taková komparativnost je určující i pro Hledání Ameriky. (...) Metoda, na níž je založena tato formátově i rozsahově střídmá kvalitně vytištěná publikace, má tedy své limity, ale i tak je Hledání Ameriky knihou, na níž lze demonstrovat, že v podstatě dokumentaristickou fotografií se "dá myslet" a vnější příbuznost a "povrchnost" obrazů může s úspěchem odkazovat k hlubším souvislostem lidské civilizace.