domů Mapa stránek

RSS Mapa stránek Domů
jazyk: cz | eng
Domů / Publikace / Hercova cesta / O herecké technice

Hercova cesta / O herecké technice

Hercova cesta / O herecké technice
Autor: Michail Čechov
Kategorie:Publikace, Divadlo, Osobnosti a osudy
Jazyk: česky
Překlad: Zoja Oubramová
Počet stran: 256
Vazba: brožovaná
ISBN: 978-80-7437-241-4
EAN: 9788074372414
Datum vydání: 2017
Číslo vydání: 1.
Doporučená MOC: 280 Kč
Rozměry: 24 x 17 cm
koupit v e-shopu
Anotace

První souborné vydání s úvodní studií překladatelky Zoji Oubramové, věnované životu a dílu slavného ruského herce a pedagoga. 

V roce 1928 vychází v tehdejším Leningradě útlá kniha Hercova cesta. Obsahuje Čechovovy vzpomínky na dětství, blízké přátele, na divadelní práci v Uměleckém divadle K. S. Stanislavského a jeho Studiu, na období Čechovovy duševní nemoci a její překonávání. Dramatický proud emocionálních vzpomínek, které nejsou řazeny důsledně chronologicky, přesto působí uceleně a silným dojmem. 
Po bolševické revoluci a vzniku tehdejšího Sovětského svazu vede cesta slavného herce a pedagoga, synovce dramatika Antona Pavloviče Čechova, z Ruska přes několik evropských zastavení do americké emigrace: Ve čtyřicátých letech zakotví v Hollywoodu a vedle filmové práce se věnuje především pedagogice: Jeho školou prošly slavné herecké hvězdy jako Marilyn Monroe nebo Yul Brynner a řada dalších, a tak se Čechov podílí na poválečném rozvoji moderního amerického herectví.
V roce 1953 pod názvem To the Actor vychází v USA kniha O herecké technice, která obsahuje výklad principů Čechovovy metody. „Ať je tato kniha úsilím zaměřeným na dosažení lepšího divadla prostřednictvím lepšího herectví,“ napsal tehdy. „Nabízím ji jako skromný, nicméně naléhavý pokus dát svým kolegům k dispozici několik systematicky uspořádaných myšlenek a zkušeností, které by vnesly do jejich profesionální práce pořádek a inspiraci.“

Edice Disk Velká řada - svazek 39.
Připravil Výzkumný ústav dramatické a scénické tvorby Divadelní fakulty AMU