domů Mapa stránek

RSS Mapa stránek Domů
jazyk: cz | eng
Domů / Publikace / Foto Ideal

Foto Ideal

Jindřich Zelenka

Foto Ideal
Autor: Prokop Paul
Kategorie:Publikace, Fotografie, Osobnosti a osudy, Eseje a úvahy, Umění
Jazyk: česky
Počet stran: 144
Vazba: pevná
ISBN: 978-80-7437-186-8
EAN: 9788074371868
Datum vydání: 2015
Číslo vydání: 1.
Doporučená MOC: 450 Kč
Rozměry: 21 x 23 cm
koupit v e-shopu
Anotace

Autor knihy, fotograf Prokop Paul, je pokračovatelem významné fotografické dynastie, na jejímž počátku stál Jindřich Zelenka, jehož životní osudy a tvorbu kniha mapuje. Zelenka se vyučil a pracoval jako asistent v ateliéru Rudolfa Bruner-Dvořáka. Po vypuknutí první světové války narukoval a stal se frontovým fotografem. Po návratu z války si v Praze otevřel ateliér FOTO IDEAL. Jindřich Zelenka patří mimo jiné mezi průkopníky sportovní fotografie, jeho práce kulminuje mezi ateliérovou fotografií a reportáží.
Zelenkův vnuk, Prokop Paul, v knize rekonstruuje rodinnou pozůstalost prostřednictvím dědových dopisů z fronty, autentických fotografií i osobních vzpomínek.

Recenze

Byl jednou jeden fotograf a ten měl...

Josef Chuchma, LIDOVÉ NOVINY, 20.2.2016

Prokop Paul, desítky let fotograf Ústavu dějin umění Akademie věd, začíná monografii povzdechem „kdybych byl býval“ – a myslí tím, že kdyby se byl býval dědečka vyptával cíleněji, než se to kdysi dělo, mohl toho teď vědět mnohem víc o tom, jak to na počátku této fotografické dynastie všechno bylo, jak to chodilo. (...) Ve zralém věku se poučil a pokouší se mezery zacelit: „Povzdech ‚kdybych…‘ jsem nahradil usilovným shromažďováním dobových dokumentů, fotografií, korespondence a předmětů týkajících se celého příbuznstva. (...) První světové také Paul věnuje největší část knihy, nejeden snímek je opravdu unikátní, úryvky z dopisů posílaných z fronty jsou výmluvné.