domů Mapa stránek

RSS Mapa stránek Domů
jazyk: cz | eng
Domů / Publikace / Dita Pepe

Dita Pepe

Autoportréty / Self-portraits

Dita Pepe
Autor: Vladimír Birgus
Kategorie:Publikace, Fotografie, Umění
Jazyk: česky, anglicky
Překlad: Derek Paton
Počet stran: 120
Vazba: pevná vazba
ISBN: 978-80-7437-069-4
EAN: 9788074370694
Datum vydání: 2012
Číslo vydání: 1. vydání
Doporučená MOC: 390 Kč
Rozměry: 22 x 24 cm
koupit v e-shopu
Anotace

Dita Pepe (1973) ve svých fotografických autoportrétech ukazuje, že je ženou mnoha tváří. Jednou je sebevědomou manželkou bohatého podnikatele, jindy prostou venkovskou dívkou v šátku a květovaném plášti, sedící s obdobně oblečenou babičkou v domově důchodců, potřetí matkou početné romské rodiny, jindy zase afektovaně se usmívající sběratelkou vzácného porcelánu nebo jednou ze dvou sportovkyň, sebevědomě předvádějících svá vycvičená těla v trikotech. Dcera, vnučka, sestra či přítelkyně mnoha žen. Manželka, milenka a kamarádka mnoha mužů. Matka mnoha dětí. Chameleón. Je autorkou desítek precizně inscenovaných autoportrétů, v nichž mění svůj věk, charakter a společenské postavení a přizpůsobuje se lidem, s nimiž se fotografuje. Děl, ve kterých se osobitě prolíná aranžovaná fotografie se sociologickým dokumentem, psychologická charakterizace konkrétních lidí se zobecňujícím obrazem různých kulturních, třídních či genderových stereotypů, "vysoké umění" s pop kulturou, postmodernismus s konceptualismem, sociologický portrét s módní fotografií.

Recenze

 

Dita Pepe jako chameleon hledající správný odstín kůže

Kateřina Farná, PRÁVO, 30.7.2012

Spořádaná matka nebo děvčátko s medvídkem se mění v punkerku, romantickou zahradnici či upjatou intelektuálku. Česká fotografka Dita Pepe se více než dvacet let zabývá tématem hledání identity, její osudovostí i nezbytností mutace.
Své hledání promítá do desítek inscenovaných snímků, nyní vydaných v monografii pod názvem Autoportréty (nakladatelství KANT). Vznikla ve spolupráci s Vladimírem Birgusem.