domů Mapa stránek

RSS Mapa stránek Domů
jazyk: cz | eng
Domů / Publikace / Cesta jinam

Cesta jinam

Úsměvný příběh ze smutné doby, kdy do hraniční Šumavy byl vstup zakázán

Cesta jinam
Autor: Jiří Šesták
Kategorie:Publikace, Próza, Osobnosti a osudy
Jazyk: česky
Počet stran: 208
Vazba: brožovaná
ISBN: 978-80-7437-354-1
EAN: 9788074373541
Datum vydání: 2021
Číslo vydání: 1.
Doporučená MOC: 288 Kč
Rozměry: 11,5 × 18 cm
koupit v e-shopu
Anotace

Příběh knihy Cesta jinam je poskládaný ze střípků mých vzpomínek, zaslechnutých okamžiků, spojených pryskyřicí mé fantazie a představivosti. Pokud se některé události nestaly, pak věřte, že se stát klidně mohly. 
Některé postavy tohoto příběhu se v mém životě i vyskytovaly, a kdyby se spolu setkaly, možná by tento příběh i stvořily. 
Zkrátka, vše se mohlo stát. Pokud se to nestalo…

Pro mne se Šumava stala něčím konkrétním v šesti letech, když otec postavil rekreační chaloupku na břehu lipenského jezera. 
Tehdy to byl svět téměř neobydlený, s mizejícími pozůstatky původního osídlení. I když rekreantů pozvolna přibývalo, části Šumavy byly liduprosté. 
Člověk se mohl vydávat na výpravy do nádherných lesů, ale také narážel na přítomnost neprostupné železné opony. 
Čas od času bylo slyšet od hranic střelbu, jako kluk jsem zaslechl různé příběhy, některé sám zažil. 
Má skautská a po zákazu skautingu tábornická léta jsem prožil rovněž v nádherných lesích Šumavy a Novohradských hor. 
To vše propojené mne poznamenalo na celý život.

Jiří Šesták (* 1956) se narodil se v Českých Budějovicích, kam se po studiu na Divadelní fakultě AMU vrátil. Ve zdejším Jihočeském divadle působil bezmála čtyřicet let jako herec, umělecký šéf činohry a v letech 2004–2014 i jako ředitel čtyřsouborového divadla. Od roku 1999 učil externě na pedagogické a teologické fakultě Jihočeské univerzity a stále působí na Divadelní fakultě AMU. V roce 2002 založil se studenty Jihočeské univerzity Studentské universitní divadlo – SUD. V roce 2010 vstoupil do komunální i celostátní politiky. Své profesionální zkušenosti z fungování divadla plasticky popsal v monografii Divadlo – kultura – podmínky (KANT 2012), která se stala úspěšnou učebnicí kulturního managementu. Vedle toho je autorem několika divadelních dramatizací.