domů Mapa stránek

RSS Mapa stránek Domů
jazyk: cz | eng
Domů / Publikace / Bauhaus a Československo 1819-1938

Bauhaus a Československo 1819-1938

Bauhaus a Československo 1819-1938
Autor: Markéta Svobodová
Kategorie:Publikace, Architektura, Design, Osobnosti a osudy, Umění
Jazyk: česky a anglicky
Překlad: Adrian Dean
Počet stran: 256
Vazba: flexi
ISBN: 978-80-7437-224-7
EAN: 9788074372247
Datum vydání: 2016
Číslo vydání: 1.
Doporučená MOC: 1990 Kč
Rozměry: 24 x 28 cm
koupit v e-shopu
Anotace

V mnoha směrech objevná publikace Bauhaus a Československo 1919–1938 se vydává po stopách významných, ale i „zapomenutých“ osobností prvorepublikového Československa, jejichž život i tvorbu ovlivnilo studium na jedné z nejvýznamnějších avantgardních škol. Téměř po sto letech od založení Bauhasu ve Výmaru (1919) se tak českým čtenářům dostává do ruky publikace, která čtivým způsobem a za bohatého obrazového doprovodu mapuje vliv Bauhausu v československém kulturně historickém kontextu. 
Autorka knihy, historička umění Markéta Svobodová se věnuje často velmi spletitým osudům tvůrců, jejich osobním kontaktům, společným projektům, myšlenkám i konceptům. Díky pečlivé několikaleté badatelské práci se jí podařilo podmanivě vystihnout neopakovatelnou atmosféru první republiky a zejména tvůrčí podhoubí uměleckých oborů, designu i architektury, do kterých dokázali českoslovenští studenti Bauhausu vnést oživující podněty a progresivní technologické postupy. Tvorba mnohých z nich (např. Antonína Urbana, Ladislava Foltyna, Marie Rossmannové) je reflektována vůbec poprvé.

Recenze

Československá perspektiva

Johana Lomová, ART & ANTIQUES, 03.07.2017

Nová kniha Markéty Svobodové představuje kontakty německé školy Bauhaus s Československem. Autorka vztah obou prostředí ukazuje v jeho rozmanitosti, věnuje se historickým okolnostem, proměnám pedagogické praxe a především osudům těch, kdo přišli se školou do styku. (...) Kniha bezesporu stojí za přečtení, její kompletní vstřebání je ale velmi obtížné. Publikace totiž obsahuje tolik informací pocházejících z dobových pramenů i sekundární literatury, že v některých momentech působí až encyklopedicky. Možná ale jinak v době, kdy s Bauhasem spojujeme velmi různorodé formy a ideje, jinak psát nelze.