domů Mapa stránek

RSS Mapa stránek Domů
jazyk: cz | eng
Domů / Publikace / Sport je umění

Sport je umění

Sport is Art

Sport je umění
Autor: Petr Volf
Kategorie:Publikace, Výtvarné umění, Umění, Dárkové publikace
Jazyk: česky a anglicky
Překlad: Elisabeth Walsh-Spáčilová
Počet stran: cca 500
Vazba: pevná vazba
ISBN: 978-80-7437-162-2
EAN: 9788074371622
Datum vydání: 2015
Číslo vydání: 1.
Doporučená MOC: 980 Kč
Rozměry: 21 x 22 cm
koupit v e-shopu
Anotace

Žádná taková kniha pojednávající o sportu ve výtvarném umění ještě nevyšla. Je určena milovníkům sportu i milovníkům umění. Je to radostná publikace, jejímž motem je pohyb a jeho krása.
Její autor, novinář a spisovatel Petr Volf se daným tématem zabývá dlouhodobě. Ukazuje překvapivou skutečnost: sportovní tématice se ve dvacátém a jednadvacátém století věnovala více než stovka významných výtvarných českých umělců, od Jana Preislera a Emila Filly, přes Kamila Lhotáka, Bohumíra Matala, Jiřího Koláře až po Michaela Rittsteina, Jaroslava Rónu, Františka Skálu či Krištofa Kinteru.
Seznamuje nás také se sportujícími umělci, pro něž je sport stejně důležitý jako samotná tvorba: Karel Malich je fotbalista, Zdeněk Sýkora hokejista, Theodor Pištěk automobilový závodník, Federico Díaz skokan o tyči. V sochách jsou zvěčněni legendární osobnosti jako běžec Emil Zátopek, hokejista Ivan Hlinka, fotbalista Josef Masopust nebo tenistka Suzanne Lenglenová. Kniha má třináct kapitol, které jsou rozděleny podle sportů: fotbal a hokej, atletika a cyklistika… až po sportoviště a sportovní nářadí.
Text (v češtině a angličtině) přibližuje jednotlivá díla čtivou formou a v širších dobových i kulturních souvislostech. Vznikla výjimečná kniha, která přináší poznání a nabízí veskrze pozitivní zážitek.

Recenze

Petr Volf: Sport je umění

Pavlína Kourová, XANTYPA, 27.6.2016

Petr Volf celý život píše o umění. S malíři, sochaři a architekty vedl stovky rozhovorů, mnozí se stali jeho přáteli. Zároveň je vášnivým sportovcem. Od dětství se věnuje nejrůznějším sportům, atletiku dělal i závodně, jako dítě patřil k nejrychlejším v republice. V rané dospělosti se naučil hrát tenis, ale dnes ho nejvíce těší cyklistika. Dává mu svobodu. „Sednu na horské kolo a jedu si kam chci a přitom si všímám, jaké kde vyrůstají domy, a když se ukážou jako dobré, tak o nich píšu,“ vysvětluje. Je jen logické, že se právě on (jako vůbec první) začal systematicky zabývat tématem sportu ve výtvarném umění. Výsledkem jeho více než desetiletého bádání je reprezentativní publikace SPORT JE UMĚNÍ. (...) Zasvěcený, ale zároveň velmi čtivý text, který doprovází desítky fotografií a reprodukcí, je v češtině i angličtině.

Sport je umění

Jakub Grombíř, KULTURNÍ NOVINY, 28.3.2016

(...) Kniha Petra Volfa je postavena na nápadu spojit oba fenomény a zmapovat české umění dvacátého a jedenadvacátého století právě z hlediska sportovní tematiky. Snad je za tím i nálada doby, které se nedostává velkých, obecně sdílených příběhů. Sport přináší pohyb, barvy, emoce - to vše je pro umělce inspirativní, přičemž diváci bývají leckdy zajímavější než aktivní soutěžící. (...) Volfova kniha je čtivá a nabitá informacemi, autorův styl je ovšem občas až příliš žurnalisticky efektní, obracející se k co nejširšímu publiku. Reprezentativní publikace je doprovázena množstvím reprodukcí i zrcadlovým anglickým překladem - podařilo se zkrátka najít atraktivní téma, které je třeba využít. Nic proti tomu, pokud se díky tomu podaří k současnému umění přitáhnout nový okruh zájemců, přinášejících osvěžující pohledy a podněty.

Volf, Petr: Sport je umění

Martina Siwek Macáková, ILITERATURA, 3.2.2016

Novinář a spisovatel Petr Volf v knize novátorsky vyčleňuje z množiny českých uměleckých děl 20. a 21. století ta, která zobrazují sport, sportovce nebo sportoviště. Nachází také sportující umělce, a co je důležité, hledá vzájemné ovlivňování a střetávání těchto oborů – od vzájemné inspirace až po srovnání sportu s uměleckým projevem.

Sport je umění

Kateřina Kadlecová, REFLEX, 23.12.2015

(...) V zajímavých, poučných, nečekanými informacemi nabitých textech najdeme vše o tom, jak se sport a umění vzájemně inspirují a prolínají, i příběhy nejznámějších děl a nejvášnivějších sportovců mezi majiteli palet, štětců a dlát. (...) Kdyby nebylo umění, nevěděli bychom, jak a v čem a kde a před jakým publikem se ve starověku a středověku házelo diskem, míčem a jinými věcmi. A kdyby nebylo knihy Sport je umění, ani by nás nenapadlo, jak mohutně je sportovní tematika na české výtvarné scéně posledního století, mimochodem století, kdy se sport díky mnoha faktorům konečně plně probojoval do života střední třídy, zastoupena.
 

Malíři v ringu nebo na tenise

Jiří Machalický, LIDOVÉ NOVINY, 21.12.2015
Přes deset let připravoval publicista Petr Volf knihu o tom, jak se sport promítá do výtvarného umění a jak ho v průběhu posledního století v mnoha rovinách inspiroval. Kniha Sport je umění mapuje toto téma od klasiků typu Otakara Švece až po současné umělce, jakým je třeba Jiří Surůvka. (...) Zkrátka sport má v některých případech k umění velmi blízko, dokonce se mohou hranice mezi oběma oblastmi úplně smazat (krasobruslení, balet…). Je jistě velké umění pěstovat sport na špičkové úrovni, někdy naopak vyžaduje umění fyzickou zručnost, obratnost a sílu blízkou sportu (klasické sochařství či realizace různých instalací). Je tedy zcela namístě, že se Petr Volf věnoval tomuto vztahu několik let a rozebral ho do všech důsledků. Navíc jde o jeho první systematické zhodnocení.
 

Závody s tvarem a barvou

HOSPODÁŘSKÉ NOVINY, 4.12.2015

(...) Karel Malich skákal výborně do výšky, Vlastimil Rada držel vysokoškolský rekord v běhu na 1500 metrů, Ondřej Sekora miloval ragby, Theodor Pištěk propadl rychlým autům, zatímco Krištof Kintera má rád atletiku a Michael Rittstein každý den plave… Sportovní vášně a jejich odraz v tvorbě předních českých výtvarníků se rozhodl zmapovat publicista Petr Volf. Výpravná obrazová publikace, kterou právě uvádí na knižní trh nakladatelství Kant, nemá u nás obdoby. Sport je umění, tvrdí Petr Volf, a tak také nazval svou knihu, pro niž sbíral informace a hledal ilustrace desítky let, a to v uměleckých ateliérech po celé republice. Proč se zaměřil zrovna na toto, až nečekané a přitom silné téma v českém výtvarném umění 20. a 21. století? odpověď je prostá: protože je sám vášnivým sportovcem. A je přesvědčen, že umění a sport vedle sebe po celá staletí neexistují jen tak, pro nic za nic, ale navzájem se inspirují, ovlivňují a jsou pro náš život stejně důležité. Dokladem jsou mu stovky uměleckých děl.